فروش تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی در نژاد های مختلف|دستگاه جوجه کشی |قیمت :۱۸ هزار تومان

تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی 
قیمت فروش تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی نژاد البینو | ۳۰ هزار تومان
قیمت فروش تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی نژاد لوتینو | ۱۸ هزار تومان
قیمت فروش تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی نژاد وایت فیس | ۲۲ هزار تومان
تخم نطفه دار طوطی هایی مانند عروس هلندی در ایران  به واسطه شرکت اروم جوجه تهیه و توزیع میگردد تمامی تخم های این شرکت بعد از عمل کندیلینگ توسط دکتر دامپزشک و کارشناس و تفکیک سازی انها به مشتریان گرامی ارسال میگردد 
تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی در بسته بندی های مخصوص شرکت به مشتریان ارسال میگردد و این بسته بندی ها به گونه ای میباشند که نه سرمای هوا و نه گرما بر نطفه انها تاثیری ندارد و وانها را متاثر خود نمیسازد از خرید خود مطمعن باشید 
در صورت خرید دستگاه جوجه کشی عروس هلندی مانند دستگاه جوجه کشی ۴۸ تایی از تخفیف  شرکت هم برخوردار میشوید 
فروش تخم نطفه دار عروس هلندی در تمامی نژاد ها از تعداد ۲ عدد تا ۲۰۰ عدد در هر چهار هفته میتواند تداعی داشته باشد 
درباره طوطی عروس چه مطالبی میدانید؟
تاریخچه طوطی عروس در ایران و جهان
طوطی عروس هلندی یکی از طوطی هایی هست که در کشور ایران اسلامی به وفور دیده میشود اما در ایران و شهر های ایران این پرنده را به صورت صنعتی یا نیمه صنعتی پرورش نمیدهند  و حتی نمیتوان فارم جوجه کشی مربوط به طوطی عروس هلندی را در ایران یافت اما این طوطی در تعداد های بسیار زیادی در خانه ها و محیط های بیرون منظور مغازه ها و مجتمع ها دیده میشود در کل ایران تنها ۹ عدد پرورش گاه بسیار کوچک برای تخم گیری و جوجه گیری از این پرنده وجود دارد 
 
Nymphicus hollandicus………………………نام علمی 
 فارمانرو………………جانوران
 شاخه ……………………..طنابداران
رده ………………………پرندگان
 راسته ……………..طوطی سانان
 تیره…………………………………….طوطی کاکل سفید
 زیر تیره…………………..طوطی کاکل دار
Nymphicus …………….سرده
N. hollandicus ………………….گونه
 این پرنده در زبان فارسی …………عروس هلندی
در زبان عربی ………….الکوکاتیل
 Cockatiel…………  در زبان انگلیسی 
 Callopsitte  ……….در زبان آلمانی
 Nymphensittich  ………..در زبان فرانسه 
شکل ظاهری عروس هلندی
عروس های هلندی در رنگ های مختلف مانند :خاکستری،سفید،کرم.زرد وقهوه ای یافت میشوند که رنگ انها هیچ تاثیری بر سلامت و خوب یا بد بودن انها ندارد.این طوطی زیبا داری کاکولی بلند و خوش رنگ بر روی سر خود هستند ،روی گونه این طوطی های کاکل دار یک لکه قرمز رنگ دیده میشود که زیبایی انها را چند برابر کرده است ،دم انها بلند و دارای رنگی براق میباشد و انتهای دم انها یک تیزی خاصی وجود دارد.نوک این طوطی زیبا در بعضی از گونه ها به رنگ نارنجی است.جثه ان نیز در بین گروه طوطی سانان از پرندگان کوچک به شمار می اید.
وقتی این دچار استرس یا ترس میشود کاکلش عمود میشود ولی وقتی کاکل به یک طرف خم شده باشد یعنی طوطی شما در حالت خیلی ارام قرار دارد و ریلکس است . پر های این پرنده به رنگ های لیمویی سفید و اکثرا نیمه خاکستری میباشد. لکه های نارنجی رنگ بر روی گونه و پایین بال این طوطی ها میتوانید ببینید.در ماده های این طوطی نیز یک ردیف لکه های زرد رنگ بر زیر بال انها وجود دارد.یک نمونه از عروس های هلندی نیز هستند که ژم انها جهش یافته است در این نمونه رنگ بال های طوطی لیمویی میباشد و در ماده های انها بال ها باریک تر از نر میباشد.
طول این طوطی زیبا تقریبا ۳۵ سانتیمتر میباشد و وزنی غالب بر ۸۰ تا ۱۳۰ گرم را دارا هستند .البته وزن در نژاد ها مختلف متغییر میباشد مثلا در نژاد لوتینو ممکن است از ۸۰ تا تا ۹۵ گرم باشد و در بعضی از عروس ها که اصلاح نژاد شده و جهش یافته اند از ۱۱۰ تا ۱۳۰ گرم میباشد.
میتوان گفت بعد از مرغ عشق عروس هلندی که از نژد ها و گونه های متفاوتی تشکیل شده است پر طرفدار ترین پرنده خانگی محسوب میشود.لازم به ذکر است که این پرنده تکثیر آسانی دارد و شما میتوانید به راحتی ان را در داخل منزل پرورش دهید.
در گذشته عروس هلندی از خانواده طوطی ها به شمار می آمد اما دانشمندان با تحقیق بر این موضوع دریافتند که عروس ها از خانوده طوطی های کاکل دار میباشند که محل زندگی اها در جزایر دور استرالیا که دارای بوته و درختان کوتاه میباشد است . آنها معتدل ترین آب و هوا را برای زندگی خود انتخاب کرده و به صورت گروهی در انجا زندگی میکنند.
عروس های هلندی از دانه ها تغذیه میکنند انها در بعضی موارد و گونه ها از هویج و تخم مرغ پخته شده نیز تغذیه میکنند ،برای این منظور شما باید هویج و تخم مرغرا خوب پخته و بادرجه ریز رنده کنید و سپس به پرنده بدهید.
لازم است که بدانید این پرنده زیبا قادر به سخن گفتن نیز میباشد و شما میتوانید به انها حرف زدن یاد دهید ،در عروس ای هلندی جنس نر از ماده باهوش تر میباشد و شما باید برای حرف زدن از زمانی که این پرنده جوجه است با ان تمرین کنید .
عروس های هلندی پرندگان کامل اجتماعی و و دوست داشتنی هستند انها بسیار با محبت هستند و بعد از چند مدت شما دیگر نمیتوانید از انها دل بکنید.این پرنده با داشتن تاج زیبا ،دم بلند و براقش ونوک خوش رنگش از دیگر پرندگان خانگی متمایز و شاخص شده است و هوادار زیادی دارد.
اگر یک عروس هلندی در منزل دارید باید بدانید که این پرنده بسیار اجتماعی بوده و نیاز زیادی به به برقراری ارتباط دارد ، اگر اورا بدون جفت نگهداری میکنید این را بدانید که او به شما وابستگی زیادی پیدا خواهد کرد و شما باید وقت بیشتری را برای او بگذارید ،اگر قادر به این کار نیستید به شما پیشنهاد میکنیم برا او یک فت تهیه کنیدد تا او افسردگی نگیرد.انها از تنهایی اصلا خوششان نمی آید و در این صورت دچار افسرگی شدید شده و تلف میشوند.
تربیت کردن عروس ها شاید راحت باشد ولی نیاز به زمان دارد اگر شما این زمان را ندارید بهتر است عروسی را بخرید که از قبل با ان با دست غذا داده شده و رام شده است،جوجه ها در دو ماهگی باید از مادر جدا شوند اگر شما قبل از این زمان جوجه را خریداری کردید باید مهارت با دست غذا دادن به جوجه را داشته باشید اگر ندارید به هیچ عنوان جوجه کوچک تر از دو ماهگی خریداری نکنید.
جوجه های که در این فاصله زمانی خریداری میشوند به راحتی تربیت و رام میشوند ،این پرندگان بازیگوش شینطهای دارند که در این صورت شما کاملا با انها اشنایی پیدا میکنید ،اما اگر عروس با سن بیشتری خریداری کنید شاید انس گرفتن او با شما به عنوان صاحب جدیدش کمی مشکل باشد اما غیر ممکن نیست شما میتوانید اورا را با وقف زمان بیشتر اهلی و رام کنید و کم کم به همه خصوصیات اخلاقی او اشنایی پیدا میکنید و این یک تجربه شیرین است برای شما.
قیمت عروس هلندی نسبت به سایر طوطی ها بسیار مناسب میباشد و هزینه نگهدای ان در مقایسه با سایر حیوانات خانگی بسیار پایین است
تاریخچه اهلی شدن عروس هلندی
تاریخچه عروس هلندی
طوطی کاکل دار عروس هلندی که زادگاهش قاره استرالیا میباشد .و انگونه که به نظر میرسد تاریخ دقیقی از اهلی شدن این پرنده در دست نیست ولی شواهد نشان میدهد که این پرنده به دست بومیان که در قاره اقیانوسیه زنگی میکردند رام و اهلی شده است و از انجا به دست مهاجران انگلیسی که برای سفر به قاره استرالیا رفته بودند به انگلیس اورده شده است .انگلیسی ها اولین کسانی بودند که در سال ۱۸۰۰ میلادی به پرورش و نگهداری این طوطی خوش سیما پرداختند.
انگلیسی ها هنگامی که به استرالیا تبعید شدند این طوطی های زیبا را دیدند که بومی های استرالیا توانسته بودند انها را اهلی کرده و در کنار انها زندگی کنند ،هنگام بازگشت به انگلستان انها نیز تعدادی از این پرندگان زیبا را با خود به انگلستان اورده و پرورش دادند و سپس به کشورهای اروپایی نظیر آالمان ،فرانسه و هلند نیز اورده شده و کم کم این پرنده به سبب طبیعت ملایم و اجتماعی بودن و همچنین ظاهر زیبا و دوست داشتنیش در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار شد به طوری که امروزه در سراسر جهان این پرنده محبوب تمامی مردم مباشد .
انواع نژاد های عروس هلندی
Cockatiel
یا کوکاتیل
در قاره اترتلیا عروس هلندی تنها به رنگ خاکستری یک دستو یا خاکستری با حال ای سفید بر دامنه باله ها میباشد که اصلی ترین نمونه عروس هلندی نیز ان است و به نام کوکاتیل شناخته
میشود این عروس هلندی بعد از مهاجرت به کشور های اروپایی و در اثر اصلاح نژاد به رنگ های متفاوتی که امروزه وجود دارند تبدیل شده که در اینجا به معرفی این نژاد های جدید میپردازیم .
نژاد خاکستری
این نژاد که یکی از رایج ترین گونه های عروس هلندی میباشد دارای بدنی با زمینه سفید و پرهای خاکستری است .رنگ بال و کاکل این نژاد هممی تواند به رنگ بدنش باشد و هم به رنگ زرد لیمویی.در دو طرف صورت ان دو لکه زیبای نارنجی است که زیبایی ان را دوچندان کرده است.
در این نژاد رنگ سر نر ها به رنگ زرد است و رنگ سر ماده ها به رنگ خاکستری.
در این نژاد تعیین جنسیت کار بسیار راحتی میباشد ،بعد از اولین پر ریزی در سن ۱.۵ سالگی و با ثابت شدن رنگ پر ها در۲ سالگی و به علت متفاوت بودن رنگ پر های جنس نر و ماده رنگ این دو پرنده به راحتی مشخص است.
نژاد ابلق
در نژاد ابلق که در سال ۱۹۲۲میلادی در امریکا صورت گرفت ،بدن این طوطی کاکل دار نزدیک به ۸۰ درصد پرها به رنگ زرد و مابقی به رنگ خاکستری میباشد در واقع بالهای این پرنده به رنگ خاکستری میباشد ،به سبب همرنگ بودن جنس نر و ماده در این نژاد تعیین جنسیت این نژاد از طوطی ها کار دشواری میباشد .
عروس هلندی صدفی
در این ژاد از طوطی کاکل دار پرنده دارای بندی با پرهای خاکستری بسیار روشن است که زمینه ان را سفید پوشانده است ،سر پرنده در این نژاد به رنگ زرد بوده و گونه های نارنجی دارد.
عروس هلندی گل باقالی
این نژاد از طوطی کاکل دار نیز دارای پرهای به رنگ خاکستری بسیار روشن با زمینه ای زرد است سر این پرنده به رنگ لیمویی بوده و دارای گونه های به رنگ نارنجی میباشد
عروس هلندی نژاد دارچینی
در این نژاد پرهای بدن پرنده به رنگ قهوه ای روشن بوده و سر ان نیز به رنگ لیمویی است بر روی گونه های این نژاد دو لکه نارنجی نیز وجود دارد.
عروس هلندی نژاد نقره ای
این نژاد از عروس هلندی شباهت زیادی به نژاد خاکستری دارد با این تفاوت که در این نژاد بدن به رنگ سفید مایل به نقره ای میباشد،همچنین در نژاد نقره ای ماده ها دارای گونه های با رنگ نارنجی تیره تری هستند.
عروس هلندی نژاد لوتینو
در این نژاد از عروس هلندی ها پرهای بدن به رنگ سفید یا زرد میباشد و رنگ پرهای سر زرد تیره است .گونه های این نژاد به رنگ نارنجی میباشد ،اگر میخواهید بدانید که عروس شما یک لوتینویی اصل است باید رنگ پرهای سر ان از رنگ پر بدنش تیره تر باشد همچنین در این نوع نژاد ممکن است که قسمت پشت سر پرند فاقد پر باشد.
برای تعیین جنسیت این نژاد نیاز به ازمیایش خون یا دی ان ای میباشد چون در دو جنس نر و ماده هیچ تفاوتی وجود ندارد.
عروس هلندی وایت فیس
نژاد وایت فیس همانطور که از نامش مشخص است دارای صورتی سفید میباشد پرهای بدن این پرنده شباهت زیادی به نژاد خاکستری دارد ولی با این تفاوت که نژاد وایت فیس گونه هایش نارنجی نمیباشد ،در این نژاد جنس نر و ماده با هم تفاوت داشته به این صورت که در جنس نر صورت وسر به رنگ سفید میباشد ولی در ماده سر همرنگ بدن به رنگ خاکستری است .پس در این صورت تعیین جنسیت را در این نژاد به راحتی میتوان انجام داد.
نژاد عروس هلندی وایت فیس مرواریدی
در این نژاد پرهای پرنده به خاکستری برروی زمینه سفید میباشد .نکته مهم در این نژاد این است که تمام وایت فیس های مرواریدی ماده میباشند زیرا نر ها در سن ۶ ماهگی رنگ مرواریدی خود را از دست داده و مانند وایت فیس معمولی میشوند وتنها ماده ها میتوانند به همان رنگ مرواریدی بمانند پس تقریبا ۹۷ درصد از کل وایت فیس های مرواریدی ماده میباشند.
نژاد عروس هلندی وایت فیس ابلق
در این نژاد رنگ پرنده مخلوطی از رنگ خاکستری و سفید میباشد که رنگ سفید به رنگ خاکستری ارجعیت دارد .در این گونه از عروس ها نعیین جنسیت کار دشواری میباشد و باید از طریق ازمایش دی ان ای اقدام نمود .
لازم به ذکر است که گونه های دیگری نیز از امیزش نژد وایت فیس ها یکدیگر وجود دارد که در اینجا تنها به نام انها بسنته خواهیم کرد مانند:وایت فیس دارچینی،وایت فیس ابلق،وایت فیس ابلق مورواریدی ،وایت فیس ابلق دارچنی و…..
نژاد عروس هلندی آلبینو
این رنگ در اثر جهش رنگی اتفاق می افتد و نمیتوان به ان نژاد خاصی گفت .رنگ آلبینو در عروس هلندی از پرطرفدارترین و کمیاب ترین نمونه ها میباشد ،عروس هلندی البینو اصل باید دو نسل قبلش البینو بوده باشد تا نتیجه این پرنده را البینو دانست .از خصوصیات این نژاد باید به رنگ سفید خالص این پرنده اشاره کرد که فاقد کوچکترین لک میباشد و همچنین چشمان قرمز این پرنده اگر رنگ البیو شما سفید باشد چشمانش قرمز نباشد البینو محسوب نمیشود وهمچنین رنگ پاهای ان که به رنگ صورتی است.
با ترکیب دو نژاد اصیل وایت فیس اصل و لوتینوی اصیل میتوانید به درصد بالای از البینو دست پیدا کنید.
نا گفته نماند که امروزه با افزایش دوست داران این پرنده و نگهداری و پرورش ان در سراسر دنیا ،جفت گیری نژاد های مختلف نیز صورت گرفته است که این باعث شده که نژاد های ساده و اصیل و مخلوطی به وجود بیاید.
پس بهتر است قبل از انکه بخواهیم عروس هلندی برای نگهداری انتخاب کنیم در مورد این پرندگان زیبا مطالعه کنیم.
برای خرید عروس هلندی باید به چه چیز های توجه کنیم؟
۱.ابتدا باید مشخص کنید که عروس هلندی را برای چه منظور خریداری میکنید و هدف از این خرید چیست،که عبارتند از:
جهت آموزش سخن گویی
خرید فعلی عروس هلندی و سپس خرید جفت برای ان
خرید عروس تنها برای نگهداری و اواز خواندن.
که هر یک از این ها یک سری نکته های را شامل میشوند که باید به انها توجه کرد ما در اینجا به بعضی از این نکات اشاره میکنیم.
اگر عروس هلندی را برای اموزش سخن گویی خریداری میکنید باید توجه داشته باشید که این عروس باید حتما جوجه باشد ت شما به راحتی بتوانید او را دست پروده و رام کنید ،
نکته بعدی که باید به ان توجه داشته باشید نژاد عروس است با توجه به تحقیقاتی که در مورد قوه هوش و تکلم عروس هلندی ها انجام شده است بعضی از دانشمندا بر این عقیده هستند که نژاد لوتینو باهوش تر از سایر نژاد ها میباشد و برای تکلم و اموزش سخن گویی بهتر است ،اما بعضی دیگر از دانشمندان بر خلاف این نظریه فکر میکنند ،
ولی در جمع نتیجه میگیریم که عروس هلندی خاکستری بهترین گذینه برای این منظور میباشد.
اگر شما عروس خود را برای رام بودن و اواز خواندن انتخاب کرده اید
باید به سراغ یک عروس هلندی نوجوان بروید ،قبل از انکه عروس هلندی را خریداری کنید ان را در دست بگیرید تا ببینید عروس شما گاز میگیرد یا نه زیرا بعضی از ژن ها در بعضی از عروس ها وجود دارد که موجب میشوند انها برای دفاع از خود گاز بگیرند .
سعی کنید یک عروس هلندی نر بگیرید تا از اواز زیبا تری لذت ببرید،زیرا تنها عروس های نر هستند که به صورت سوت های مرتب و یا بلبلی اوازی دلنشین برای شما ارائه دهند.این نکته را هم بدانید که عروس نر داری یک سری رفتار های سرگرم کننده میباشد که ماده قادر به انجام انها نمی باشد .
در کل باید به این نکته اشاره نمود که ماده ها صرفا جهت باروری و تخم گذاری میباشند و برای این منظور که شما بخواهید یک عروس هلندی در منزل جهت سر گرمی و رام کردن و اواز خواندن داشته باشید بهتر است ان یک عروس هلندی نر باشد چون ماده ها تنها میتوانند جیغ های متتد بزنند .
و اگر از ما بپرسید که چه نژادی برای این منظور مناسب میباشد باید بگوییم بهترین نژاد نژاد لوتینو میباشد زیرا بیشترین درصد خو گرفتن با انسان را دارا میباشد و از همه ناد ها بیشتر اجتماعی است .
و اما اگر قصد شما خریدن یک عروس و بعد از مدتی اضافه کردن یک عروس دیگر است ،باید
به شما پیشنهاد کنیم که یک عروس هلندی خاکستری نوجوان خریداری کنید ،زیرا در این شرایط شما به راحتی میتوانید یک عروس هلندی ماده برای جفت گیری ان انتخاب کنید و از این لحاظ شما دچار گرفتاری وضرر مالی نمیشوید .اگر شما بخواهید یک جفت عروس هلندی خریداری کنید باید هزینه ای بیشتر پرداخت کید زیرا ان جفت ها از تکی ها قیمت هایشان گران تر میباشد.
همچنین شما باید عروس های جوانی را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی انها را تکثیر کنید ،البته این نکته را هم بدانید که عرو ها خود انتخاب میکنند که با کدام جنس مخالف عروس جفت شوند و شاید شما یک جفت عروس را چند سال کنار هم نگهدارید و انها با هم جفت نشوند.عروس های که از قبل با هم جفت میشوند راهی مناسب تر برای این کار میباشد .بهترین سن برای این منظور در عروس ها ۲ سالگی میباشد.نباید عروس های شما از سن دو سالگی بیشتر باشند.و همچنین اگر وقت زیادی برای سپری کردن با عروس خود ندارید حتما یک جفت تهیه کنید زیرا این پرندگان بسیار فعال و شاد هستند و در تنهی خیلی زود افرده میشوند .
زمانی که میخواهید به عروس خود نزدیک شوید طوری رفتار کنید که او دچار استرس نشود این کر را در کمال ارامش انجام دهیدحرکت های سریع خشن و صداهای تند باعث ترسیدن و عصبی شدن پرنده میشود .هنگام گرفتن او دستتان را روی سر او نبرید زیرا این کار به او استرس میدهد و او را میترساند.برای این کار شما باید عروس خود را به دست و انگشت عادت دهید و همیشه انگشت خود را زیر سینه ان ببرید تا او متوجه شود روی اگشت شما بایستد عروس خود را با دیگر پرندگان وحشی ویا حیوانات خانگی دیگر در منزل یا مکانی تنها نگذارید زیرا ممکن است به ان اسیب بزنند .
سعی کنید برای انها در قفس وسیله های برای سرگرمی و بازی قرار دهید همانطور که گفتیم این پرنده ها فعال و شاد هستند و نیازبه بازی دارند هر چند وقت یک بار وسایل داخل قفس را عوض و یا جابه جا کنید این کار باعث میشود قفس انها از حالت یک نواخت و کسل کننده بیرون بیاید و عروس شما هوشیار بماند ،انها به جویدن علاقه زیادی دارند شما برای این کار نیز باید وسیله ای تهیه کنید مانند چوب.
عروس های هلندی از تنوع غذای خوششان می اید شما میتوانید به انها ارزن ،پلت و دانه بدهید انها همچنین از خوردن میوه ها لذت میبرند .شما هم میتوانید با دادن میوه به انها خوشحالشان کنید فقط کافیست بدانید از چه میوه یا سبزی خوششان می آید.
و اما پرواز ،عروس ها از پرواز کردن خوششان می آید شما باید مدتی از روز را اجازه دهید تا انها از قفس خود خارج شده و در بیرون قفس سپری کنند،اگر بالهای انها را بچینید انها میتوانند در نفاط مرتفع تری پرواز کرده و اذت ببرند ولی اگر پرهای انها را چیده باشد انها تنها میتوانند بر سر جای خود بال بزنند .
تمیز کردن قفس
تمیز نگهداشتن قفس یکی از بهترین راه هاست تا عروس شما دچار بیماری نشود.شما باید هر روز کاغذ کف فقس را تعویض کنید .ماهی یک بار تمامی وسایل داخل قفس را خارج کرده و انها را یک به یک بشوئید خشک کنید در این زمان شما میتوانید تغییر دکوراسیون نیز در داخل قفس بدهید و همچنین وسایل جدید به قفس اضافه کنید. توج داشته باشید که از وسایل شوینده ای که برای وسایل منزل از ان استفاده میکنید به هیچ عنئپوان برای تمیز کردن قفس استفاده نکنید.
بهترین ضد عفونی کننده برای وسایل قفس اب گرم و سرکه سیب می باشد.،موادد ضد عفونی کننده را از کنار قفس پرنده دور نگهداری کنید تا موجب بیماری او نشود.
برای نگهداری عروس خود هموار صبر به خرج دهید و در تربیت ان صبوری کنید ممکن است مدتی طول بکشد تا ان به شما و محیط اطرافش عادت کند این زمان نباید شما را ازار دهد.به مرور شما شاهد تکامل شخصیتی پرنده خود خواهید بود و از این کار او لذت خواهید برد.
تخم نطفه دار عروس هلندی
قفس پرنده
قفس باید قبل از خریده شدن پرنده تهیه شود تا شما فرصت کافی برای تهیه وسایل نظافت و امادهکردن ان را داشته باشید.،اندازه قفس عروس شما بستگی به تعداد انها دارد ،قفس باید به گونه ای باشد که پرنده بتواند به راحتی در ان حرکت کرده و جای برای خوردن و نشستن داشته باشد .هنگامی که عروس شما بالاهی خود را باز میکند نباید از هیچ سمتی بال های ان به دیواره های قفس گیر کند..شما اگر بخواهید چن عروس را در یک قفس نگهداری کنید باید بزرگی قفس به اندازه ای باشد که برای پرنده ها و وسیله های انه به اندازه کافی جا داشته باشد.پس در نتیجه هر چه قفس بزرگ تر باشد عروس شما احساس راحتی بیشتری میکند.
فاصله بین نرده ها نباید زیاد باشد استاندارد ترین فاصله برای این منظور ۱.۲ سانتیمتر میباشد ،بهتر است قفس شما از دو در برخوردار باشد تا برای تمیز کردن ان شما به مشکل برنخورید و این کار را راحت تر و زود تر انجام دهید .بهترین شکل برای قفس مستطیل میباشد،جنس ان نیز بهتر است از فلز باشد .
یک قفس خوب باید دارای دان خوری ،آب خوری ،جای نشستن و وسیله بازی باشد تا عروس شما در ان احساس راحتی کند.
نکته قابل ذکر اینکه .هنگامی که شمامیخواهید چند عروس را داخل یک قفس نگهداری کنید باید به انها توجه بیشتری کنید ،از نظر خوردن و اشامیدن و همچنین رفتار های انها باید باید کنترل شوند ،زیر در بعضی از موارد پرنده ها با هم دچار درگیری میشوند و شاید یکی از انها از بقیه جدا شده و در کف قفس بشیند و زندگی جداگانه را ترجیح دهد در این صورت ان پرنده خیلی زود دچار انزوا وافسردگی میشود.
همه رفتار های عروس ها به مراقبت و دقت شما بستگی دارد هر چه دقت شما به انها بیشتر باشد عروس هلندی بهتری خواهید داشت و انها کمتر دچار بیماری و ناراحتی میشوند.
و اما مکان قفس
بهترین مکان برای نصب قفس کنار پنجره میباشد تا عروس شما بتواند به ریتم و جریان زندگی دید داشته باشد و بی حوصله نباشد.انها نیاز دارند که در روز مقدار از نور افتاب استفاده کنند ولی باید توجه داشته باشید که نباید قفس کاملا در افتاب قرار بگیرد زیرا عروس ها خیلی زود گرما زده شده و مریض میشوند همواره باید گوشه ای از قفس سایه باشد تا در هنگام نیاز عروس به انجها پناه ببرد و خود را خنک کند.
قفس عروس هلندی نباید در جای پر هیاهو باشد باید جوری قفس را قرار دهید که در شلوغی قرار نگیرد،بهترین گذینه در این شرایط یک گوشه دنج و بال میباشد تا پرنده بتواند با محیط خانه و بیرون بهترین ارتباط را برقرار کند و هم اینکه دور از دسترس اطفال باشد.
باید بدانید که به هیچ عنوان قفس را نباید در اشپزخانه قرار دهید بخارو گاز های که از بعضی از ظروف نچسب هنگام داغ شدن از خود استخراج میکنند برای پرندگان بسیار ضرر دارد و خیلی زود انها را از پا در می آورد.پس با این توضیحات متوجه شدیم که مکان مناسب برای قفس یکی از اصلی ترین فاکتور ها برای نگهداری صحیح این پرنده میباشد.
جوجه کشی عروس هلندی
برای جوجه کشی عروس هلندی شما ابتدا نیاز به یک جفت عروس هلندی راید ،اگر انها را از قبل جفت خریده باشد که هیچ والا باید کمی صبور باشد تا انها باهم جفت شوند و اینکمی کار مشکلی است.
بعد از جفت شدن انها باید رژیم خوبی برای انها تهیه کنید که بهترین انها در این موارد تخم مرغ و هویج پخته با دانه های روزمره میباشد که میتوانید به ان میوه و سبزیجات تازه نیز اضافه کنید.
عروس ها دوست دارند در مکانی سر بسته جفت گیری کنند به این منظور شما باید برای انها یک لانهه کوچک که به اصطلاح به آن لانه تکثیر میگویند تهیه کنید این لانه میتواند از چوب یا پلاستیک و یا مقوا باشد و در ابعاد ۲۵ در ۱۶ سانتیمتر تهیه شود ،کف لانه را میتوانید با پوشال بپوشانید تا انها احساس راحتی بیشتری کنند.حالا میتوانید لانه انها را در مکانی مناسب در داخل قفس بگذارید.ممکن است جفت گیری انها کمی زمان ببردشنا باید در این زمان صبور باشید،کم ک متوجه خواهید شد که رفت و امد عروس ها به داخل لانه زیاد شده و بعد از مدتی میبید که عروس شما دارای تخم میباشدوبعد از گذشت ۲۰ تا۲۲ روز جوجه ها سر از تخم بیرون می اورند ،عروس های ماده مادر خوبی برای جوجه های خود هستند انها به زیبای و دقت جوجه های خود را بزرگ میکنند.
در ضمن شما باید دما و رطوبت اتاق خود را برای جوجه کشی مناسب نگه دارید
بیماری های عروس هلندی
همانطور که میدانید عروس های هلنذدی دارای خوی شاد و سرحال و اجتماعی می باشند ،انها در هنگام مریضی گوشه گیر و کسل میشوند،پس هنگامی که دیدید عروس شما زیاد کز میکند یا در گر گوشه ای می نشیند حتما دچار بیماری شده بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا با تجویز دارو و مراقبت های که دکتر پیشنهاد میکند حال عروس شما بهتر شود.
در اینجا به ذکر چند نمونه از رایج ترین بیماری های عروس هلندی میپردازیم.
بیماری لاغری
این بیماری که بیشتر در جوجه های جوان ۴ تا ۱۰ ماهه رخ میدهد در طی دو روز نیمی از گوشت تن پرنده کم میشود ،پرنده با حالتی بسار ضعیف دیده میشود،چشمان او بدون رمغ شده و تنش میلرزد ،به سختی میتواند اب و غذا بخورد.
علت این بیماری هنوز مشخص نشده واحتمال میرود بخار غذای کثیف باشد.
برای درمان این بیماری ابتدا باید پرنده مریض را از مابقی عروس ها جدا کنیم .و سپس یک قطره روغن کرچک به پرنده خورانده شود.شما باید تمامی دانه های سفت داخل قفس را برداشته و بجای ان از دانه های خیس خورده،نان حل شده داخل شیر با کمی زرده تخم مرغ که خوب پخته و له شده استفاده کنید،قفس پرنده رادر مکانی قرار دهید که روزانه چند ساعت در معرض نور خورشید باشد ،گرم شدن پرنده در اولویت های مدوای این مریضی قرار دارد.
بعد از این اقدامات و گذشت ۴۸ ساعت اگر بهبودی در حال عروس شما دیده نشد به دامپزشک مراجعه کنید.
یبوست
در این بیماری پرنده به زحمت میتواند دفع فضولات کند همیشه در گوشه ای مینشید دم خود را بالا و پایین میبرد و سعی در دفع میکند و البته به سختی نتیجه میکیرد،رنگ فضله عروس به رنگ سیاه نمیباشد وخشک است ،همچنین او دچار بی اشتهای و کم تحرکی میشود .
علت این بیماری استفاده از دانه های کربوهیدراتی ،تغذیه از غذا های مانده و همچنین خوردن اشیاع غیر مجاز میباشد.
برای درمان این بیماری نیز باید ابتدا به مخرج پرنده کمی روغن کرچک مالیده شود و در منقار او نیز یک قطره چکانده شود.غذای این پرنده بیمار باید از نان تست لهشده در شیر و کاهو و دیگر سبزیجات باشد .به اب او نیز باید مقدار دو تا سه قطره سولفات دومنیزی اضافه شود.
بیماری نرمی استخوان
بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان که از کمبود ویتامین پدید می آید بیشتر در پرندگانی دیده میشود که پدر و مادر های انها در اتاق های کم نور و بدون هوای ازاد پرورش داده شده اند.
از نشانه های این بیماری میتوان به کج شدن پاها،بی اختیار شدن بال ها و کشیده شدن بال ها بر روی زمین اشاره کرد .
متاسفانه علاجی برای این بیماری نمیتوان یافت اما میتوان والدین این جوجه ها را به قفس های پرواز منتقل نمود تا در انجا بتوانند از نور کافی خورشید استفاده کنند در این صورت این بیماری به مقدار قابل ملاحظه ای بهبود پیدا میکند در نسلهای بعدی .
بیماری میلبه
این بیماری که در اثر وجود حشره کوچکی به اسم میلبه به وجود می آید و میتواند از پرنده ای به پرنده دیگر انتقال پیدا کند،دو نوع میلبه وجود دارد میلبه قرمز که تنها در شب فعال میشود ومیلبه کیسه هوا که در پرهای پرنده زندگی میکند،وجود این حشره باعث میشود که پرنده داعما حالتی نا ارام داشته باشد و در حال تمیز کردن و جستو جو پرهای خود باشد و این باعث ضعیف شدن پرنده میشود.در این بیماری باید پرنده تمیز شده البته به جز منقار و چشمان پرنده باید با اسپری ضد عفونی شود،همچنین باید قفس پرنده ضدعفونی گردد.
بیماری گرفتگی مجاری تخم گذاری
در ایمن بیماری عروس ماده شما در حالت پف کرده و بی حرکت خواهد ماند و چند ساعتی طول نمیکشد که تلف میشود .
علت این بیماری که بیشتر در ماده های جوان رخ میدهد تشکیل نشدن پوست تخم میباشد و یا قادر نبودن دفع تخم اماده و تنگی مجاری میباشد.
برای درمان این بیماری باید یک قطره روغن را با ماساژبه اطراف مخرج تخم بمالید و همچنین پرنده را گرم نگه دارید.
بیماری کوکسیدین این بیماری یک بیماری ویروسی است که قابل انتقال میباشد و بیشتر در هوای گرم و مرطوب رخ میدهد این بیماری از طریق ازمایش فضله پرنده تشخیص داده میشود و نشانه های ان سستی ،کم اشتهایی واسهال پرنده است .
برای درمان ای بیماری میتوانید به اب عروس خود مقدار کمی فورااسلولیدون یا سولفونامید اضافه کنید.
جذام
این بیماری نیز یک بیماری ویروسی میباشد که از حیوانات دیگر انتقال پیدا میکند ودرمانی ندارد تنها باید پرنده بیمار را از دیگر پرندا سریعا جدا کرد.
علائم ان بیماری تب ،اسهال،گرفتگی عضلات.فلجی،تورم پلکها،کم اشتهایی،اسهال ودرنهایت تلف شدن پرنده میباشد.
بیماری پا در عروس هلندی
این بیماری در اثر بی توجه بودن به نکات بهداشتی و کثیف بودن میله ها رخ میدهد.
علائم ان نیز :ظاهر شدن یک لایه بر روی پای پرنده و همچنین ظاهر شدن پینه بر روی پا وتوجه کردن پرنده به پای خود.
برای درمان این بیماری باید پینه ها را هر روز با اب گرم و ومحلول بابونه شستو شو داده و سپس به به پماد کامازول یا پنی سیلین اغشته کرد.کف قفس را نیز از ماسه و خاک بپوشانید.
وجود مایت و کنه در عروس هلندی
کنه موجودی ریز است که به پرنده های ضعیف حمله میکند و در پرهای انها پنهان شده موجب ضعیف شدن و ازار انها میگردد.شما برای اینکه مطمعن شوید پرنده شما سالم است باید هفته ای یک بار به برسی کانل بدن پرنده خود از نزدیک بپردازید ،کنه ها بیشتر روز ها فعال هستند و شبها پرنده را راحت میگذارند همچنین بیشتر در زیر بال پرنده ها مخفی میشوند ،اگر هنگام گرفتن پرنده و لمس بال ان پرنده شما احساس ناراحتی کرده و عصبی شد پرنده شما از وجود کنه رنج میبرد،در این صورت شما باید هنگام غروب افتاب یک پارچه سفید در کف قفس پرنده پهن کنید و صبح قبل از غروب افتاب ان را بردارید زیرا کنه ها به محض دیدن نور به بدن پرنده برمیگردند و شروع به مکیدن خون ان میکنند اگر به پارچه سفید خود دقت کنید موجودات خیلی ریز و قرمز رنگی را خواهید دید کنه ها خیلی ریز هستند مواضب باشد که به بدن شما سرایت نکنند.
برای از بین بردن کنه ها باید پارچه را با یک اتوی داغ اتو زده و یا با محلول کلراکس اتو کنید بدن پرنده را نیز میبایست با محلول مخصوص ضده کنه اسپری کنید .برای این کار اسپری را با دقت به تمام بدن پرنده بزنید و ان را به یک قفس تمیز منتقل کرده و قفس الوده را با داردی د.د.ت ضدعفونی کرده و با اب داغ بشوئید .زمان ضد عفونی کردن پرنده باید صبح زود باشد تا هنگام شب بتواند به راحتی بخوابد و دچار مسمومیت نشود(پرنده ها در هنگام شب سر خود را در زیر پرهایشان میبرند و این باعث مسمومیت میشود)،قفس نیز باید در هنگام شب ضد عفونی شود تا کنه ها در بدن پرنده نباشند.
غش کردن
این حالت که بیشتر برای پرندگانی پی میاید که عادت ندارند با انسان ها زندگی کنند و یا در دوران تولک هستند،این بیماری بر اثر افتاب زدگی و ضربه و شوک ناگهانی نیز به وجود میاید
برای درمان این حالت شما باید هنگام غش عروستان ان را با ملایمت و اهستگی با اسپری کمی اب پاشی کنید دور قفس را بپوشانید و ان را در جای ساکتی بگذارید تا به ارامی و در حالت عادی بیدار شود.
تکرار این حالت بسیار خطر ناک میباشد شما باید از عواملی که باعث بروز این حالت میشوند جلوگیری کنید زیرا موجب تلف شدن پرنده میشود.
همچنین در بعضی از موارد غش باعث فلجی پا و یا بال پرنده میشود که در این حالت شما باید سریعا در حلق پرنده یک قطره الکل طبی بچکانید ،که در بیشتر موارد این کار نتیجه مطلوبی میدهد.
بی اشتهای عروس هلندی
بی اشتهای بیشتر به دلیل تغییر جا و یا دان پرنده رخ میدهد و با سپری شدن چند روز این حالت از بین میرود.
شما میتولنید در این دوره از غذای مورد علاقه پرنده استفاده کرده تا اشتهای ان برگردد.
غده های جلدی
این غده ها که به علت بسته شدن روزنه های بدن پرنده کهکارشان بیرون دادن ترشحات از بدن است به وجود می آید ،کم کم بزرگ شده و به شکل یک غده دیده میشود.
برای درمان این غده ها باید صبر کنید تا غده کاملا بزرگ شده و پوست ان نازک شود سپس با یک تیغ استیریل سر ان را یک برش کوچک زده و مایع داخل ان را تمیز کنید ،سپس با یک گوش پاک کن استیریل و سرم ضد عفونی ان را تمیز کنید و بر روی ان باند ببندید پرنده را در یک جای ارام بگذارید و بر روی قفس ان یک پارچه بیندازید تا از جست و خیز کردن بپرهیزد،بعد از دو روز پای پرنده رو به بهبودی میرود.